Rodzaje świetlików dachowych i ich charakterystyka

Świetliki dachowe to wystające z dachu elementy konstrukcji dachu służące do doświetlania pomieszczeń poniżej. Elementami ich konstrukcji jest podstawa i pokrycie świetlika. Podstawy wykonuje się głównie z ocieplonego w masie laminatu poliestrowego, blachy stalowej lub aluminiowej wymagającej dodatkowego ocieplania lub profila pvc.. Pokrycia świetlików produkuje się zwykle z płyt akrylowych lub poliwęglanu komorowego. Niekiedy ze względu na wymagania projektowe stosuje się świetliki ze szklanym pakietem szybowym poprawiającym znakomicie właściwości termiczne świetlika. Głównymi zaletami jest naturalne doświetlenie oraz lepsza wentylacja pomieszczeń. Świetliki dachowe na dachy płaskie dzielą się na dwie grupy:

Świetliki dachowe otwierane

Zaletą świetlików dachowych otwieranych jest nie tylko doświetlenie pomieszczeń, lecz także możliwość ich przewietrzania. Wyposażone są dodatkowo w zawiasy. W celu przewietrzania uchyla się je ręcznie lub mechanicznie za pomocą zamontowanego siłownika. Taka funkcję mogą spełniać także wyłazy dachowe z pokryciem z poliwęglanu komorowego lub kopuł akrylowych.

Na parametry termiczne świetlika ma wpływ zastosowanie odpowiedniego ocieplania podstawy i odpowiedniego pokrycia. Najczęściej stosowane są pokrycia z płyt poliwęglanu komorowego także ze względu na większą od kopuł akrylowych odporność na promieniowanie UV i czynniki mechaniczne (np. gradobicie).

Klasyczne świetliki dachowe mogą być otwierane na trzy sposoby. Pierwszy to ręczne otwieranie śrubowe. Zaleca się je wykorzystywać przy niskich budynkach. Drugi sposób to napędy elektryczne. Są rozwiązaniem dla pomieszczeń wysokich. Istnieją także napędy pneumatyczne. Są stosowane w obiektach przemysłowych, w których istnieją instalacje sprężonego powietrza.

Świetliki dachowe nieotwierane

Ich głównym zadaniem jest odpowiednie doświetlenie pomieszczeń poniżej świetlika. Nie ma on funkcji otwierania i przewietrzania pomieszczeń.

świetliki dachowe

Świetliki kopułowe

Ich owalny i wypukły kształt powoduje, że zbierane przez nich światło jest w stanie skutecznie oświetlić wnętrze. Mogą zarówno doświetlić pomieszczenie lub wyposażone w funkcje dodatkowe, także je wentylować. Zaletą okrągłych lub łukowych świetlików jest nieosadzanie się zabrudzeń lub liści. Wszystko to z uwagi na ich kształt. Efektywnie skupią światło naturalne, przesyłając je niżej za pomocą rury sztywnej lub giętkiej. Można je wykorzystać w nietypowych miejscach, jak na przykład, hangary lub tunele. Sprawdzą się również w klasycznych obiektach przemysłowych, magazynach, budynkach użytkowych, a nawet domach rodzinnych. Warto dodać, że ich konstrukcja wystaje ponad poziom dachu.

Świetliki dachowe różnią się nie tylko technologią, ale też przede wszystkim wyglądem. Ich typy można podzielić ze względu na różnice w:

  • materiale podstawy,

  • wysokości podstawy,

  • kształcie podstawy,

  • rodzaju i kształcie pokrycia .

Wybór odpowiedniej konstrukcji jest uzależniony od preferencji klienta. W doborze świetlików warto zatem skorzystać z doradztwa ekspertów. Niewątpliwą zaletą zamontowania tych elementów jest dopływ naturalnego światła do pomieszczeń. Pozwala to na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, przez co świetliki dachowe są rozwiązaniem ekologicznym. Ponadto, naturalne światło nie męczy tak bardzo oczu jak sztuczne. Świetliki zapewnią więc przyjemną pracę wewnątrz budynku.

Sprawdź naszą ofertę świetlików dachowych!