Wymiana a naprawa wyłazu dachowego — kiedy zdecydować się na jedno, a kiedy na drugie?

Dlaczego warto pamiętać o wymianie lub naprawie wyłazu dachowego?

Wyłaz dachowy daje możliwość bezpiecznego wyjścia na dach, do którego dostęp jest niezbędny w każdym budynku. Wejście na dach jest konieczne w sytuacji wykonania konserwacji, remontu, czy założenia anteny. Wyłaz dachowy jest najczęściej usytuowany w pobliżu komina, którego czyszczenie jest kolejnym powodem, dla którego warto pamiętać o jego prawidłowym utrzymaniu.

Ponadto, wyłazy mogą służyć przewietrzaniu i lepszemu doświetleniu pomieszczeń. Mogą one pełnić funkcję okien wyłazowych, których szczelność zabezpieczy budynek, jednocześnie rozjaśniając go, a co najważniejsze — umożliwiając, w razie potrzeby, wejście na dach.

Wyłaz dachowy znajduje szczególne zastosowanie w przypadku pojawienia się zdarzeń losowych, takich jak pożar czy powódź. Stanowi bowiem szybką drogę ewakuacyjną. Posiadanie bezusterkowego wyłazu dachowego jest kluczowym elementem budowy każdego domu. Jeśli jednak ten element konstrukcyjny okaże się wadliwy, warto zastanowić się nad jego wymianą lub naprawą.

Wyłaz dachowy szklany

Wymiana wyłazu dachowego

Wyłaz dachowy jest narażony na wiele czynników zewnętrznych. Z biegiem lat i pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych może ulec zniszczeniu. Decyzja o wymianie wyłazu uzależniona jest od stanu wyłazu . Koszty wymiany wyłazu dachowego są zazwyczaj większe od jego naprawy. Wymiana wyłazu dachowego może zostać wykonana bez większych formalności. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy zostanie naruszona jego konstrukcja lub zostanie zlecone ułożenie go w innym miejscu — konieczne będzie zezwolenie na budowę uzyskane w Urzędzie Gminy. Zezwolenie uzyskane od wspólnoty mieszkaniowej jest wymagane w przypadku zamieszkania klienta w domu wielorodzinnym.

Naprawa wyłazu dachowego

Im wcześniej wykryta zostanie nieprawidłowość wyłazu, tym jest większa szansa na naprawę. Istotne jest to, że naprawa oznacza mniejsze koszty związane z pracą osób wykwalifikowanych oraz mniejszą ilość formalności, których należy dokonać. Niewątpliwie, zarówno wymiana, jak i naprawa wyłazu dachowego powinna być wykonana przez firmy posiadające odpowiednia wiedze i doświadczenie i musi spełniać obowiązujące normy.

Decydując się na którąkolwiek z powyższych możliwości, warto zlecić tę usługę fachowcom. Przeprowadzą oni w sposób profesjonalny i co najważniejsze bezpieczny, serwis wyłazów dachowych.

Warto zapoznać się zatem z ofertą firmy RB Polska, posiadającej wieloletnie doświadczenie w ich produkcji i montażu. Firma RB Polska służy poradą i indywidualnym podejściem do klienta. Przed decyzją o wymianie lub naprawie wyłazu dachowego warto skontaktować się właśnie z nimi.

Zobacz naszą ofertę wyłazów dachowych!