Świetliki otwierane i nieotwierane – różnice
Świetliki dachowe zostały powstały w celu dostarczenia jak największej ilości naturalnego światła do pomieszczenia znajdującego się poniżej. Przecież kto z nas nie chciałby cieszyć się słońcem, które mimowolnie przedziera się przez zakamarki i trafia do naszego pokoju? Wynalazek, jakim są świetliki dachowe, jest ściśle powiązany z ze światłem dziennym i energią elektryczną. Do pomieszczeń w naszym domu dostarczana jest większa ilość naturalnego światła, co zdecydowanie poprawia funkcjonowanie w takiej przestrzeni. Zamontowanie świetlików dachowych w budynku sprawia, że oszczędzamy także koszty związane z koniecznością doświetlania pomieszczeń. Poniżej nieco więcej informacji na temat świetlików oraz różnic między wersją otwieraną a nieotwieraną.
Rodzaje świetlików i korzyści płynące z ich montażu
Oprócz samego zwiększenia dopływu promieni świetlnych do pomieszczeń, świetliki dachowe, otwierane poprawiają cyrkulację powietrza i wentylację w pomieszczeniu. Są one przydatnym elementem montowanym w konstrukcji dachu, który sprawdzi się w każdym domu. W zależności od tego gdzie mieszkamy, możemy ustalić preferencje pożądanych przez nas świetlików. Możemy je podzielić w zależności od rodzaju i kształtu pokrycia (z płyt poliwęglanowych, kopuł akrylowych, lub z pokrycia wykonanego ze szkła bezpiecznego) oraz od materiału, kształtu i wysokości podstawy (np. laminatowe, stalowe). Każde z nich posiadają inne przydatne funkcje, które sprawdzą się poszczególnych konstrukcjach.
Świetliki otwierane i nieotwierane – co je różni?
Świetliki otwierane i nieotwierane mają wspólne cechy w ich budowie i funkcjonowaniu, jednak są pod pewnym względem różne. Oba te modele posiadają zwykle pokrycie wykonane z płyt akrylowych lub z płyt poliwęglanowych (w zależności od preferencji klienta), które są odporne na działanie promieni UV. Pokrycie z płyt poliwęglanowych ma dodatkowo większa trwałość jeżeli chodzi o działanie czynników mechanicznych (np. gradobicie). Klasyczne świetliki nieotwierane są przeznaczone do oświetlenia pomieszczeń światłem dziennym
i montowane są zwykle w pokryciach dachów płaskich. Klasyczne świetliki otwierane, montuje się w połaci dachów do oświetlenia pomieszczeń poniżej i posiadają one możliwość uchylania ramy z pokryciem w celu możliwości przewietrzenia pomieszczenia.
Świetliki otwierane możemy rozróżnić, biorąc pod uwagę sposób ich otwierania. Wśród dostępnych rodzajów napędów możemy wyróżnić głównie:
- Napęd elektryczny – stosowany jest w pomieszczeniach wysokich, w których jest utrudniony lub niemożliwy dostęp do świetlika,
- Ręczny otwieracz śrubowy – stosowany jest w pomieszczeniach niskich
Biorąc pod uwagę doświadczenie naszej firmy mamy możliwość wykonania świetlików
o różnych wymiarach dostosowanych do wymagań klienta. Jeśli potrzebują Państwo pomocy przy ich wyborze, chętnie doradzimy i pomożemy w podjęciu decyzji. Zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy zaoferują fachową pomoc, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu.