Klapy dymowe – charakterystyka i zastosowanie

Czym tak właściwie są?

Klapy dymowe, nazywane również klapami oddymiającymi, to urządzenia, mające za zadanie przede wszystkim odprowadzać ciepło i dym, który powstał wskutek pożaru. Są niezwykle ważnym elementem systemu oddymiania, który szybko i sprawnie pomoże w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Klapy dymowe zwiększają poczucie bezpieczeństwa w każdym budynku. Mogą jednak przydać się także w sytuacjach codziennych, dlatego są to niezwykle wszechstronne urządzenia, które fantastycznie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Montowane są najczęściej w dużych halach produkcyjnych, centrach handlowych, magazynach czy sklepach, ale można je umieścić także w zwykłych budynkach mieszkalnych. Takie klapy instaluje się zazwyczaj na dachu, tak aby tlenek węgla, ciepło i inne substancje toksyczne wytworzone w czasie pożaru, mogły szybko zostać odprowadzone. W znaczny sposób ułatwiają pracę strażakom, ponieważ większość dymu zdąży się ulotnić i nie zostanie na samym dole pomieszczenia.

Zastosowanie klap dymowych

 

Podział, rodzaje i charakterystyka

Każde urządzenie może różnić się od siebie wyglądem. Wiele zależy od producenta, konkretnych potrzeb klienta, a także miejsca zastosowania klap dymowych. Można je podzielić ze względu na kształt i wielkość. Niektóre z nich wyróżniają się także innym sposobem sterowania, istnieją bowiem modele, które można otworzyć za pomocą dwóch mechanizmów: elektrycznych i pneumatycznych. Najczęściej stosuje się napędy elektryczne, natomiast w przypadku większych powierzchni – pneumatyczne. Zawsze jednak urządzenia oddymiające są otwierane w sposób zdalny, tak aby szybko zareagować w momencie wykrycia dymu.

Jakie rodzaje urządzeń oddymiających mamy do wyboru? Otóż istnieją klapy jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe, które różnią się sposobem otwierania. Pierwsze z nich są otwierane do góry, a drugie – na boki. Ich budowa także różni się od siebie. Na rynku można znaleźć klapy okrągłe, prostokątne i kwadratowe. Wybór odpowiednich klap w dużej mierze zależy od budowy budynku, a także indywidualnych preferencji klienta. Nie należy zapominać o materiale, z jakiego zostało wykonane urządzenie, ponieważ może to zaważyć na jego jakości i długości działania. W przypadku płaskich nawierzchni polecane są klapy stalowe, natomiast w dachach o nachyleniu do 60° – połaciowe.

Główne zastosowania klap dymowych

Jak już wcześniej wspomniano – klapy dymowe najczęściej znajdują swoje zastosowanie podczas pożaru, kiedy potrzebne jest szybkie odprowadzanie dymu i ciepła. Natomiast w sytuacjach, kiedy nie występuje żadne zagrożenie, urządzenia do systemu oddymiania mogą również służyć do przewietrzania pomieszczeń. Ich dodatkową funkcją jest także doświetlenie, przez co dane miejsce staje się bardziej komfortowe i zyskuje na przestrzeni.

Ponadto do systemu oddymiania można zainstalować automatykę pogodową, która zwiększy zakres działania klap dymowych. Dzięki temu otworzą się one, kiedy zajdzie potrzeba przewietrzenia budynku, a także zamkną podczas deszczu czy silnego wiatru. Wykryją one wszelkie zmiany i od razu prześlą je do systemu otwierania klap oddymiających. Przez to ich zastosowanie jest jeszcze bardziej wszechstronne i zyskuje coraz większą popularność, nie tylko w budynkach dużych przedsiębiorstw, ale także zwykłych mieszkaniach.

Zobacz klapy dymowe w naszej ofercie tutaj!