Jakie są rodzaje wyłazów dachowych?

Podczas dokonywania projektu domu, większość czasu poświęca się na opracowanie kwestii bryły budynku, podziału pomieszczeń czy wykorzystywanych materiałów budowlanych. Elementem, który jest niezwykle ważny, a może łatwo umknąć uwadze, jest wyłaz dachowy, czyli niewielki otwór, umożliwiający wejście na dach. Pełni ważne funkcje w konstrukcji domu i służy jako komunikacja na dach i szybka droga ewakuacyjna. Wyłaz jest niezbędny w dostępie do połaci dachowej, przez co wykonywanie prac konserwacyjnych i remontowych jest zdecydowanie łatwiejsze. Funkcja otwierania wyłazu umożliwia także przewietrzanie pomieszczeń. Wyłaz z pokryciem przeziernym służy także do doświetlenia pomieszczeń znajdujących się poniżej.

Materiał i kształt

Nie ma jednego typu wyłazu, który idzie w parze z każdym dachem i wpasowuje się w potrzeby każdego klienta. Wyłazy można podzielić na przykład ze względu na rodzaj pokrycia. W tej klasyfikacji wyróżniamy wyłazy kopułkowe oraz wyłazy z pokryciem z poliwęglanu komorowego. Pokrycie z zastosowaniem kopułek akrylowych stosuje się zwykle na budynkach, na których wcześniej były montowane takie pokrycia. Poliwęglan komorowy wykorzystuje się częściej jako pokrycie wyłazów dachowych, świetlików dachowych lub klap dymowych ze względu na lepsze parametry termiczne, większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z kopułkami akrylowymi. Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy poddasze ma zostać wykorzystane bezpośrednio do celów mieszkalnych. Lekkość, wysoka udarność i dobra przezierność to tylko kilka pozytywów, które przekonują do użycia go przy produkcji wyłazów dachowych. Stosuje się go często jako zamiennik klasycznego.

wyłaz dachowy

A co z podstawą?

Przy tego typu konstrukcjach ważny jest także dobór odpowiedniej podstawy dla wyłazu dachowego. Klient może wybierać podstawy wykonane z ocynkowanych blach stalowych z możliwością malowania od wewnątrz oraz podstaw z laminatu (włókno szklane zaklejone żywicą poliestrową). Podstawy z laminatu są na etapie produkcji ocieplone płytami poliuretanowymi. Podstawy z laminatu zapewniają wysoką odporność na wilgoć oraz trwałość na lata. Laminat poliestrowy to również niezwykle wytrzymały materiał, który jest odporny na różnego typu uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ chemikaliów. Podstawy wyłazów mogą także różnić się kształtem. Wyróżniamy podstawy proste lub skośne. Wyłazy na podstawie prostej montuje się zwykle w miejscach, w których nie ma ograniczeń użytkowania takiego wyłazu, nie ma kolizji w postaci blisko zlokalizowanych kominów i innych elementów na dachu.
Wszystkie produkowane przez RB wyłazy dachowe posiadają sprężyny gazowe uniemożliwiające samoczynne zamkniecie się wyłazu spowodowane np. niekontrolowanym podmuchem wiatru.

Wymiary

Standardowymi wymiarami otworów wyjściowych w wyłazów dachowych to 800 x 800, 900 x 900 czy 1000 x 1000 mm. Najpopularniejsza wysokość podstawy wyłazu to 150 mm. Firma RB Sp. z o.o. produkuje wyłazy także w nietypowych wymiarach uwzględniając potrzeby klienta. Dobierając wysokość podstawy wyłazy dachowego należy uwzględnić miejsce jego montażu i grubość wszystkich warstw ocieplenia i uszczelnienia na dachu.

Zapraszamy do skorzystania z oferty przedstawionej na stronie RB. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w produkcji wyłazów dachowych i odpowiemy na potrzeby najbardziej wymagających klientów.