Charakterystyka świetlików dachowych

Świetliki dachowe to popularny sposób na dostarczenie pomieszczeniu światła oraz polepszenie jego wentylacji. Dzięki swojej użyteczności są wykorzystywane zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach publicznych. Na rynku możemy znaleźć wiele różnorodnych świetlików dachowych. Różnią się one wielkością, kształtem, a wszystko po to, aby były jak najlepiej przystosowane do danej przestrzeni. W niniejszym artykule przedstawimy krótką charakteryzację wybranych rodzajów.

Świetliki kopułowe

Świetliki kopułowe to jedne z najpopularniejszych modeli występujących na rynku. Bardzo często są stosowane na obiektach przemysłowych takich jak fabryki, hale czy magazyny. Przy dużych wymiarach mają one firmę Pasm świetlnych Ich największym plusem jest zaokrąglony kształt, który znakomicie zbiera promienie słoneczne i pozwala na doświetlenie pomieszczenia naturalnym światłem.

świetliki dachowe

Świetliki łukowe

Świetliki łukowe różnią się od kopułowych formą oraz wielkością. Ich budowa pozwala na przepływ światła do pomieszczenia, a dodatkowo sprawia, że dużo trudniej osadzają się na nich zanieczyszczenia. Najczęściej występują w formie pasm, przez co nadają się idealne do oświetlania dużych powierzchni.

Świetliki trójkątne

Świetliki trójkątne zwane też piramidalnymi to wyższy rodzaj świetlików. Ich kształt przypomina wyglądem piramidę lub trójkąt, jeśli występuje w opcji pasmowej. W takich świetlikach montuje się także klapy, których celem jest wentylacja pomieszczenia znajdujących się poniżej.

Świetliki płaskie

Świetliki płaskie często są mylone z oknami dachowymi, jednak w przeciwieństwie do nich, mogą być częściowo otwierane (uchylane) i służą zwykle do doświetlania pomieszczenia, lub jego przewietrzania. Opcja ta jest polecana w przypadku dachów płaskich lub o niewielkim spadku.

Świetliki otwierane i nieotwierane

Świetliki możemy także podzielić ze względu na funkcje na otwierane i nieotwierane. Funkcja otwierania może być wywołana za pomocą napędów: ręcznie lub mechanicznie (elektrycznie). Zwykle jednak świetliki otwierane montuje się na dachach płaskich, nachylonych pod kątem nie większym niż 15 stopni.

Świetliki dachowe to łatwy i tani sposób na dostarczenie światła do danego pomieszczenia. Jeśli szukają Państwo dobrych i sprawdzonych świetlików do zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu!